Hodnocení rizik

Hodnocení rizik je klíčovým nástrojem v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Zaměstnavatel musí dbát na to, aby úroveň ochranných opatření byla v souladu s výsledkem hodnocení rizik.

Hodnocení rizik představuje řadu logických kroků vedoucích k tomu, aby byla systematicky provedena analýza a hodnocení rizik. každá z nich má určité výhody a nedostatky. Proto je výběr vhodné metody velmi důležitý. Při výběru vhodné metody je třeba vzít v úvahu určité informace zahrnující účel posouzení, současný stav podniku, dosažitelnost údajů, finanční možnosti a rovněž osobní dispozice hodnotitele.

Každá metoda vyžaduje dostatečnou transparentnost jednotlivých kroků jak pro uživatele výsledků hodnocení rizik, tak i pro všechny zaměstnance, kteří v práci podstupují určité riziko.

Cílem celého procesu hodnocení rizik při práci a uplatňování preventivních opatření je snížit riziko na přijatelnou úroveň, to je taková úroveň, na níž lze dané riziko v souvislosti se závažností případných ztrát již přijmout.

Proč to potřebujete?

  • Přesná identifikace a vyhodnocení dopadu vznikajících rizik na organizaci i mimo ni.
  • Získání širšího a úplnějšího obrazu o rizicích díky čerpání dat z pracovních postupů, procesů a průzkumů napříč organizací.
  • Přístup k přizpůsobitelným, předpřipraveným pracovním postupům, které umožňují sestavit registr rizik, vyhodnotit jejich dopad a přijmout účinná zmírňující opatření.
  • Pochopení finančních důsledků Vašeho komplexního programu managementu rizik.

 Procesy řízení rizik

Systém řízení rizik BOZP obsahuje několik dílčích procesů. Aby bylo možné rizika řídit, je bezpodmínečně nutné všechny tyto procesy dodržet.

  • Vyhledávání rizik
         Analýza rizik
         Identifikace rizik
         Hodnocení rizik
  • Přijímaní opatření
  • Vedení dokumentace
  • Informování o rizicích
  • Sledování a kontrola

Požární a bezpečnostní značení a tabulky

V běžném každodenním životě si jich sotva všimneme. Bezpečnostní značky a tabulky jsou však velmi důležitou a zcela nedílnou součástí obytných prostor a pracovišť. Představují totiž jeden z velmi efektivních nástrojů, jak člověka upozornit na potenciální nebezpečí, a mohou zachránit život.

Rozlišujeme čtyři základní bezpečnostní barvy:

  • červená znamená zákaz
  • modrá vyjadřuje příkaz
  • žlutá značí výstrahu
  • zelená je bezpečí

Kromě barevného schématu se potom setkáváme ještě s rozlišením značek podle jejich tvaru:

  • Zákazové značky - červené kruhové a zleva doprava šikmo přeškrtnuté (např. Nekouřit, Nedotýkat se)
  • Výstražné značky - žluté trojúhelníkové - poukazují na konkrétní nebezpečí (např. výbuch, elektřina)
  • Příkazové značky - modré kruhové - vyžadují od nás určité chování nebo postup (např. Umyj si ruce)
  • Značky označující bezpečí - zelené čtvercové nebo obdélníkové (např. nouzový východ, únikovou cestu)
  • Červené čtvercové nebo obdélníkové značky - požární ochrana (např. označení umístění PHP)


Přidělování osobních ochranných pracovních prostředků


OOPP - osobní ochranné pracovní prostředky

ESD
Pracoviště, která je třeba chránit před elektrostatickým nabitím, jsou označena jako Electrostatic Protected Area (elektrostaticky chráněná oblast) nebo pracoviště ESD. Díky antistatickému vybavení, např. antistatickému pracovnímu oděvu, bezpečnostní obuvi ESD, je v příslušných prostorách zamezeno elektrostatickému nabití, které nejčastěji vzniká ze statické elektřiny. Podle aktuálních norem ESD se pro ochranné zóny ESD uvádí maximálně přípustné elektrostatické nabití. To slouží k ochraně před elektrostatickým výbojem, který může poškodit nebo zničit citlivé elektronické součásti. Pracovní a bezpečnostní obuv s vybavením ESD musí splňovat požadavky dle DIN EN 61340, se svodovým odporem mezi > 0,1 megaohmů (1,0 x 10⁵ Ohm) až < 100 megaohmů (1,0 x 108 ohmů). Norma EN 1149-5:2008 ve spojení s EN 1149-3:2004 upravuje vlastnosti ochranných oděvů s elektrostatickými vlastnostmi.

Funkční oblečení
Pojmem "funkční oblečení" se označují oděvy, které na základě svých vlastností poskytují ochranu proti nepřízni počasí, klimatický komfort, hřejí a/nebo izolují a také zajišťují odvod vlhkosti. Funkční oblečení tvoří nejčastěji směsové tkaniny nebo syntetické materiály, neboť bavlnu nelze na základě zadržování vlhkosti zařadit do "cibulového principu". Naše výrobky naleznete přehledně uspořádané dle základní vrstvy, izolační vrstvy, hřejivé vrstvy a vrstvy pro ochranu před nepřízní počasí ve speciálních obchodech pod označením "funkční oblečení".

Funkční pracovní oděvy  - Základní vrstva
Základní vrstva leží přímo na pokožce a zajišťuje především suchý tělesný pocit. Rychle absorbuje pot a efektivně ho odvádí směrem ven - pryč od těla. Přímé předání další vrstvě oblečení je rozhodující pro ideální základní vrstvu.

Funkční pracovní oděvy  - Tepelná vrstva
Tepelná vrstva blokuje pronikající vítr, čímž se zamezí prochladnutí těla a svalstva. Tělesné teplo je zadrženo, současně je vlhkost odváděna dále směrem ven k další vrstvě. Zjistit víc o tepelné vrstvě.

Funkční pracovní oděvy  - Vrstva proti vlivům počasí
Vrstva proti vlivům počasí chrání tělo před pronikající vodou, zadržuje vítr, déšť, sníh, mlhu - zkrátka chrání před jakoukoliv nepřízní počasí. Současně odvádí vlhkost ze spodních vrstev směrem ven k povrchu, kde dochází k jejímu odpařování.

SRA, SRB, SRC/SR
Minimální požadavek pro certifikaci pracovní a bezpečnostní obuvi je protiskluzovost dle SRA, SRB nebo SRC/SR.

  • SRA: protiskluzovost na keramické dlažbě 
  • SRB: protiskluzovost na ocelových deskách a glycerinu
  • SRC/SR (SRA + SRB): protiskluzovost na keramické dlažbě, ocelových deskách a glycerinu